Menu

Rób to dobrze | Uprzejmie Donoszę

Zgłoś

Rób to dobrze

W 2015 w Szczecinie z inicjatywy samozwańczego Rzecznika Pieszych w Szczecinie i kawiarni Stojaki powstała akcja Rób to dobrze.

Była to społeczna akcja, w ramach której wręczyliśmy kilkaset "mandatów społecznych" (pobierz mandat w wersji do druku) osobom parkującym w sposób zagrażający bezpieczeństwu i komfortowi pieszych w Szczecinie.

Ta akcja nauczyła nas kilku rzeczy rzeczy:

To nie działa

Owszem – te mandaty trafiają do 5%. Takich którzy naprawdę zaparkowali w ten sposób przez przypadek.

Media to lubią

Ale co ciekawe sprawa okazała się bardzo medialna. Zainteresowały się nią media ogólnokrajowe. Mieliśmy szereg wywiadów od TVN, przez TVP po stacje radiowe i gazety. Efekt marketingowy i nagłośnienie sprawy okazały się większe niż skuteczność akcji.

Politycy to lubią

Okazało się też, że ten temat był interesujący dla polityków samorządowych.

Ze Strażą Miejską można rozmawiać

Ale co najważniejsze, okazało się, że dużo lepszą strategią od narzekania na służby miejskie, jest próba rozmawiania z nimi. Straż miejska (OK, lekko przyciśnięta kamerami) okazała gotowość do współpracy. Co najważniejsze, udało się wypracować pomysł na zgłaszanie mandatów za pośrednictwem samego zdjęcia. Zapytaliśmy SM w Szczecinie jak powinno wyglądać prawidłowo wypełnione zgłoszenie, które umożliwi im wystawienie mandatu bez konieczności wizytacji na miejscu zdarzenia.

W ten sposób powstała idea Uprzejmie Donoszę.

Sprawdź jak to działa

© Uprzejmie Donoszę, 2015–2024

regulamin | historia zmian | o projekcie