O projekcie

Jesteś programistą/grafikiem?

Środowisko developerskie jest zdockeryzowane i działa na OSX i Linux. Powinno także działać na Windowsie z zainstalowanym Posix-tools.

Znasz JS/PHP/CSS?

  1. Zrób kilka zgłoszeń za pomocą Uprzejmie Donoszę i wyślij do Straży Miejskiej. Przejdź się do nich. Zobacz jak to działa. Zderz się z maszyną urzędniczą.
  2. Załóż konto na Bitbucket.org.
  3. Sklonuj repozytorium Uprzejmie Donoszę i spróbuj uruchomić środowisko developerskie.
  4. Zapisz się do grupy wsparcia użytkowników Uprzejmie Donoszę,
  5. Odezwij się do mnie.

Chcesz napisać aplikację mobilną/plugin do przeglądarki/...?

Uprzejmie Donoszę oferuje REST API, które pozwala na wszystkie operacje niezbędne do zarządzania kontem użytkownika i zgłoszeniami.

Trochę historii

W 2015 w Szczecinie z inicjatywy samozwańczego Rzecznika Pieszych w Szczecinie (R.I.P.) i kawiarni Stojaki (R.I.P.), powstała akcja Rób to dobrze. Była to społeczna akcja mandatowa.

Dowiedz się więcej czytając historię Rób to Dobrze.

Ta akcja wiele nas nauczyła. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że takie działania trafiają do niewielu. A na pewno nie trafiają do osób nagminnie łamiących przepisy. Ale dowiedzieliśmy się także, że możliwe jest skutecznie zgłoszenie mandatu, wyłącznie na podstawie zdjęcia przekazanego przez mieszkańca miasta. Kluczowa dla Straży Miejskiej jest jakość tych zgłoszeń.

W kolejnych latach testowaliśmy wiele różnych możliwości:

  1. Rozmowy oraz oficjalna korespondencja z przedstawicielami SM w kilku miastach;
  2. Rozmowy oraz oficjalna korespondencja z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie, odpowiedzialną za akcję Stop Agresji Drogowej (analogiczna strona istnieje dla każdego województwa);
  3. Próby integracji Uprzejmie Donoszę z aplikacjami miejskimi oraz EPUAPem;
  4. Testowanie wariantu „Wydrukuj, podpisz i wyślij”.
  5. W pigułce, wiedza uzyskana w ten sposób jest następująca: bez względu na to jak zostanie dokonane zgłoszenie, prawdziwy problem zaczyna się później, ponieważ SM (albo Policja), musi ustalić sprawcę wykroczenia. W ruch wchodzi poczta, listy polecone, sądy. Trwa to miesiącami, marnuje czas, papier i pieniądze.

Resztę historii poznasz na stronie Co zrobiłem do tej pory.

Sprawdź jak to działa