Jeśli SM lub Policja nie doszuka się w twoim zgłoszeniu wykroczenia, to ma obowiązek poinformować Cię o tym. Najczęściej robi to listem poleconym, które powinno jednak być systematycznie zastępowanie e-Doręczeniem.
Jeśli w odpowiedzi znajdziesz mniej więcej takie zdanie:
Czynności wyjaśniające nie doprowadziły do skierowania sprawy do organu orzekającego z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie czynu.
To znaczy, że zdaniem funkcjonariusza nie dopatrzono się wykroczenia lub uznano, że przedstawione dowody nie są wystarczające.
Taką decyzję możesz zażalić, ale musisz uważać na kilka rzeczy.
Masz zaledwie 7 dni na wniesienie zażalenia (od daty odebrania korespondencji).
Musisz to zrobić z mocą pisma procesowego. Jeśli wyślesz maila, to zostanie on po cichu zignorowany.
W praktyce oznacza to, że możesz:
Zgodnie kodeksem zażalenie wnosi się „do organu nadrzędnego”. Ustalenie takiego organu jest proste w przypadku policji. Jest to ściśle hierarchiczna formacja. Każdy komisariat dzielnicowy podlega pod komendę miejską. Komenda miejska podlega pod komendę wojewódzką a ta pod komendę główną.
Ze strażami miejskimi i gminnymi jest trudniej. Nie ma komendy głównej straży miejskich. Znane są przypadki pisania zażalenia do prezydenta miasta, wojewody, oraz do samej SM.
Sam stosuję to ostatnie rozwiązanie, czyli piszę bezpośrednio do SM. Formalnie jest to pewnie skarga a nie zażalenie. Ale ważne, że działa.
W praktyce, poprawnie zaadresowane pismo powinno wyglądać następująco:
Komenda Miejska Policji w Szczecinie
ul. Kaszubska 35
70-227 Szczecin
za pośrednictwem
Komisariat Policji Szczecin-Śródmieście
ul. Kaszubska 35
70-227 Szczecin
Co ważne, pismo nadal wysyłasz do komisariatu, którego decyzję chcesz zażalić.
Poniżej znajdziesz przykład zażalenia na decyzję szczecińskiego komisariatu. W tym wypadku składam zażalenie na pouczenie, a nie odmowę podjęcia działań. Ale schemat jest ten sam.
Zażalenia na niewniesienie wniosku o ukaranie
Zgodnie z art. 56a k.p.w. wnoszę zażalenie na niewniesienie wniosku o ukaranie w sprawie jazdy wzdłuż chodnika i przystanku (art. 26. 3.3 prd) oraz postoju na chodniku pojazdem o DMC ponad 2,5 t na pl. Zamenhofa w Szczecinie kierowcy pojazdu ZS110CC w dniu 13.03.2024 o 14:18 (ERSOW 1014/24).
Zgodnie z informacją o czynnościach wyjaśniających wobec wskazanych zdarzeń, KP Szczecin-Śródmieście pouczył sprawcę wykroczenia.
Kierowca tego pojazdu dokonał szeregu wykroczeń, niszcząc infrastrukturę i narażając pieszych na niebezpieczeństwo. Wjazd ciężarówką, bez kamery cofania, na wstecznym biegu na przystanek jest skrajną nieodpowiedzialnością.
W bezpośredniej okolicy tego miejsca są wyznaczone trzy miejsca dostaw (licząc z terenem ul. Bogusława, gdzie w tamtym okresie było dopuszczone wykonywanie dostaw do godziny 12:00).
W konsekwencji proszę o ukaranie sprawcy wykroczenia.