Od 1 stycznia straże miejskie, tak samo jak inne organy administracji publicznej, muszą posiadać adres do e-Doręczeń. Czyli będziesz mogła/mógł do nich wysyłać pisma elektronicznie na równi z listem poleconym.
W sytuacji, gdy masz założoną skrzynkę do e-Doręczeń, to zgodnie z ustawą straż miejska nie może wysłać ci listu poleconego i musi kierować pisma na twój adres do e-Doręczeń. Według ministra cyfryzacji jest to dla nich ogromne wyzwanie, więc na to przedłuża termin do końca 2025.
Pisma kierowane do straży miejskiej na ePUAP, do końca 2025 roku będą równoważne z pismem wysłanym jak przez e-Doręczenia. I działa to w drugą stronę - straże miejskie będą musiały wysyłać ci pisma twoją skrzynkę ePUAP, jeżeli o to poprosisz. Nawet te pisma, od których biegnie termin i odnoszą się do kodeksu postępowania ws. o wykroczenie, np. zawiadomienie o niewniesieniu wniosku o ukaranie do sądu.
Uwaga absurd: straż miejska będzie mogła zrezygnować z wysyłania ci pism poprzez e-Doręczenia lub ePUAP, jeżeli wystąpią „przesłanki organizacyjne”. I sami będą mogli sobie ustalić czy takie przesłanki występują. Z tym będzie mały problem, który będzie trzeba pokonać wnioskami i skargami w trybie kpa. W końcu zalet e-Doręczeń jest więcej, niż wad.
Zawiadomienia będą mogły być wysyłane przez e-Doręczenia (i ePUAP do końca 2025) o czym wprost mówi art. 160 ustawy o doręczeniach elektronicznych. Pozostaje tylko kwestia złożenia podpisu (darmowy zaufany czy absurdalnie drogi kwalifikowany?), ale to wyjdzie w praniu.
Wysłałem do tej pory jedno pismo za pomocą e-Doręczeń. To zbyt mało, bym mógł zrobić poradnik. Ale mam kilka uwag.