Od 1 stycznia 2025 straże miejskie, tak samo jak inne organy administracji publicznej, muszą posiadać adres do e-Doręczeń. Czyli będziesz mogła/mógł do nich wysyłać pisma elektronicznie na równi z listem poleconym.
Powyższe NIE dotyczy Policji, która dostała dyspensę do 2029 roku. Dlatego nie znajdziesz na liście odbiorców swojego komisariatu. Powinnaś/powinieneś znaleźć na liście najbliższą komendę miejską oraz komendę wojewódzką. A to przydaje się w pisaniu zażaleń.
W sytuacji, gdy masz założoną skrzynkę do e-Doręczeń, to zgodnie z ustawą straż miejska nie może wysłać ci listu poleconego i musi kierować pisma na twój adres do e-Doręczeń. Według ministra cyfryzacji jest to dla nich ogromne wyzwanie, więc na to przedłuża termin do końca 2025.
Pierwsze doświadczenia użytkowników, którzy wysłali pismo do SM za pomocą e-Doręczeń są pozytywne. SM traktuje takie pisma jak złożone na piśmie z własnoręcznym podpisem. Strażnicy informują także o zakończeniu sprawy za pomocą e-Doręczeń. Oczywiście sytuacja przez pewien czas będzie odmienna w każdej jednostce SM.
Nie jest to specjalnie skomplikowane i wygląda nieco lepiej niż e-PUAP.
Niestety na ten moment (2 lutego 2025) jest tam sporo błędów. Nie poddawaj się, jeśli po wybraniu przycisku „Podpisz i wyślij” nic się nie stanie. Zapisz jako szkic, odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz – w końcu się uda.
Jeśli to naprawdę nie zadziała, to do końca roku możesz zawsze skorzystać z wysyłki przez ePUAP, dla którego mam dość szczegółowy poradnik. Do końca 2025 wiadomości ePUAP są traktowane tak samo jak e-Doręczenia.