Menu

Jak walczyć z patoparkowaniem?

Zgłoś

Jak walczyć z patoparkowaniem?

Dostępne metody

Emailem lub przez Uprzejmie Donoszę

Kiedy stosować: reaguj na konkretne sytuacje, zwłaszcza w miejscach, które często odwiedzasz. Rozwiązanie ma szanse się sprawdzić w przypadku recydywistów patoparkowania i kierowców. Stosuj także w przypadkach, gdy kierowca może w każdej chwili odjechać.

Z Uprzejmie Donoszę do wysłania poprawnego zgłoszenia, wystarczą dwa zdjęcia i minuta pracy.

Anonimowość: sprawca wykroczenia ma prawo poznać jedynie twoje imię i nazwisko. Twój adres zamieszkania jest chroniony.

Wezwania na przesłuchanie: możesz zostać wezwany przez SM lub policję na przesłuchanie w charakterze świadka. To nic groźnego. Sprawdź swoją straż miejską na stronie opisującą doświadczenia z SM.

Skuteczność: Zależy od straży miejskiej. Ze swojej strony staramy się monitorować działania SM oraz rozwiązywać bieżące problemy. W miejscach z dużą rotacją „losowych” kierowców #dzwoń lub wnioskuj o #słupki . #dzwoń także, gdy pojazd jest na zagranicznych numerach rejestracyjnych.

Załóż konto

Telefonicznie

Kiedy stosować: na całych patoparkingach, w przypadku pojazdów na zagranicznych numerach rejestracyjnych lub gdy wiadomo, że auto jeszcze trochę postoi.

Anonimowość: Wykonując połączenie jesteś anonimowa/y. Także anonimowo możesz sprawdzić co w praktyce straż miejska zrobiła na miejscu.

Skuteczność: w miejscach z dużą rotacją „losowych” kierowców (np. turystów) jedynym narzędziem mogą okazać #słupki . Nie masz także żadnych gwarancji czasu reakcji patrolu SM. To może być zarówno 15 minut jak i 15 godzin. Koniecznie sprawdzaj efekty pracy SM!

Zadzwoń pod 986

Na Krajową Mapę Zagrożeń

Kiedy stosować: jako uzupełnienie dla pozostałych działań. Zaznaczaj stałe patoparkingi, oraz miejsca, które są rozjeżdżane w określonych dniach lub godzinach (ale powtarzalnie).

Pamiętaj, że możesz dodać tylko jedno zagrożenie dziennie. System wspiera dodawanie zdjęć (do łącznej wagi 5MB) więc możesz dokumentować wykroczenia.

Anonimowość: nie licząc adresu IP, jesteś całkowicie anonimowa/y.

Skuteczność: całkowicie losowa. Czasem jeden punkt na tej mapie potrafi zdziałać cuda. Innym razem zmasowana akcja oznaczania problemu nic nie przynosi. Pamiętaj sprawdzać efekty i nie wahaj się ponownie zgłaszać problemu, zwłaszcza kiedy masz zdjęcia i jesteś pewny/a wykroczenia.

Zaznacz swój pierwszy punkt na KMZ

Na Stop Agresji Drogowej

Kiedy stosować: zawsze, kiedy masz film dokumentujący jazdę po chodniku lub przejściu dla pieszych. Wysyłaj w ten sposób wszelkie zarejestrowane przejawy agresji kierowców wobec pieszych lub rowerzystów.

Stop Agresji Drogowej to program policji, który umożliwia wysłanie filmu lub zdjęcia z wykroczeniem. Zasady są prawie identycznie jak w przypadku zgłoszenia do straży miejskiej, ale policja ma nieco większe uprawnienia.

Możesz wykorzystać Uprzejmie Donoszę do wysłania zgłoszenia na policję. Zobacz odpowiednią funkcję w ustawieniach.

Anonimowość: zgłaszając na Stop Agresji musisz podać swoje dane, a sprawca wykroczenia może poznać twoje imię i nazwisko.

Wezwania na przesłuchanie: możesz zostać wezwany przez policję na przesłuchanie w charakterze świadka.

Skuteczność: niestety, jeśli pojazd jest na zagranicznych numerach rejestracyjnych to szanse na to, że policja podejmie działanie są niewielkie.

Składając wniosek o słupki

Kiedy stosować: gdy zawiodły inne środki. Nikt nie lubi słupków, ale często to jedyne skuteczne narzędzie.

Sprawdź wnikliwie, czy przypadkiem w miejscu które jest niszczone przez kierowców nie było wcześniej słupków, ale zostały wyrwane. Jeśli tak, to wystarczy prosty email ze zdjęciem do zarządcy drogi (najczęściej spółka mająca „zarząd dróg” w nazwie). Jeśli twoje miasto ma aplikację/serwis pozwalający zgłaszać mieszkańcom problemy z infrastrukturą – skorzystaj z niej.

Jeśli słupków w tym miejscu nigdy nie było, sprawdź, czy nie jest to teren wspólnoty mieszkaniowej. Wbrew pozorom to wiele ułatwia. Proste email do wspólnoty potrafi być skuteczny, i po 2-3 miesiącach miejsce może zostać zabezpieczone.

Jeśli jest to teren miasta, to musisz napisać swój email z wnioskiem o słupki do urzędu miasta albo gminy. Pismo kierujesz do prezydenta/wójta – urząd skieruje twój wniosek na odpowiednie biurko.

Anonimowość: nie jesteś anonimowa/y dla urzędnika, który rozpatruje twój wniosek. Ale jesteś anonimowa/y względem kierowców, którzy stracili swój dziki parking.

Skuteczność: zależna od współpracy z gminą lub wspólnotą. Generalnie dużo łatwiej ustawia się wyrwane słupki, niż stawia nowe. Próbować warto i należy.

Naklejki/mazaki

Kiedy stosować: gdy zawiodły inne środki, na recydywę i „obcokrajowców”.

Mazak kredowy pozwala w kontekstowy sposób wyjaśnić kierowcy to, jaki problem tworzy. Co ważne, taki napis (np. na tylnej szybie) potrafi odstraszać kolejnych amatorów chodnika równie skutecznie jak blokady na koła.

Naklejka przydaje się w przypadku najbardziej zatwardziałej recydywy. Jest i ma być uciążliwa.

Dowiedz się więcej o naklejkach ROBISZ TO ŹLE.

Anonimowość: pomimo, że proces jest anonimowy, to pamiętaj, że masz bardzo dużą szansę na konfrontację z kierowcą.

Skuteczność: na bazie własnych doświadczeń oceniam ją na bardzo wysoką!

© Uprzejmie Donoszę, 2015–2024

regulamin | historia zmian | o projekcie