Menu

Jak walczyć z patoparkowaniem?

Zgłoś

Jak walczyć z patoparkowaniem?

Emailem/przez Uprzejmie Donoszę

Stosuj w miejscach, które często odwiedzasz, na recydywistów parkowania i kierowców, którzy mogą w każdej chwili odjechać.

W tym właśnie wyręcza Cię Uprzejmie Donoszę. Wystarczą dwa zdjęcia i minuta pracy.

Anonimowość: sprawca wykroczenia może poznać jedynie twoje imię i nazwisko. Twój adres zamieszkania jest chroniony.

Wezwania na przesłuchanie: możesz zostać wezwany przez SM lub policję na przesłuchanie w charakterze świadka. To nic groźnego. Sprawdź swoją straż miejską na stronie opisującą doświadczenia z SM.

Skuteczność: W miejscach z dużą rotacją „losowych” kierowców #dzwoń lub wnioskuj o #słupki . #dzwoń także, gdy pojazd jest na zagranicznych numerach rejestracyjnych.

Załóż konto

Telefonicznie

Stosuj na całych patoparkingach, w przypadku pojazdów na zagranicznych numerach rejestracyjnych, gdy wiadomo, że auto jeszcze trochę postoi.

Wykonując połączenie jesteś anonimowa/y. Także anonimowo możesz sprawdzić co w praktyce straż miejska zrobiła na miejscu.

Skuteczność: w miejscach z dużą rotacją „losowych” kierowców (np. turystów) jedynym narzędziem mogą okazać #słupki . Nie masz także żadnych gwarancji czasu reakcji patrolu SM. To może zarówno 15 minut jak i 15 godzin. Koniecznie sprawdzaj efekty pracy SM!

Zadzwoń pod 986

Na Stop Agresji Drogowej

Stosuj zawsze, kiedy masz film dokumentujący jazdę po chodniku lub przejściu dla pieszych. Wysyłaj w ten sposób wszelkie zarejestrowane przejawy agresji kierowców wobec pieszych lub rowerzystów.

Stop Agresji Drogowej to program policji, który umożliwia wysłanie filmu lub zdjęcia z wykroczeniem. Zasady są prawie identycznie jak w przypadku zgłoszenia do straży miejskiej, ale policja ma nieco większe uprawnienia.

Możesz wykorzystać Uprzejmie Donoszę do wysłania zgłoszenia na policję. Zobacz odpowiednią funkcję w ustawieniach.

Anonimowość: zgłaszając na Stop Agresji musisz podać swoje dane, a sprawca wykroczenia może poznać twoje imię i nazwisko.

Wezwania na przesłuchanie: możesz zostać wezwany przez policję na przesłuchanie w charakterze świadka.

Skuteczność: niestety, jeśli pojazd jest na zagranicznych numerach rejestracyjnych to szanse na to, że policja podejmie działanie są niewielkie.

Na Krajową Mapę Zagrożeń

Stosuj jako uzupełnienie dla pozostałych działań. Zaznaczaj stałe patoparkingi, oraz miejsca, które są rozjeżdżane w określonych dniach lub godzinach (ale powtarzalnie).

Pamiętaj, że możesz dodać tylko jedno zagrożenie dziennie!

Anonimowość: nie licząc adresu IP, jesteś całkowicie anonimowa/y.

Skuteczność: całkowicie losowa. Czasem jeden punkt na tej mapie potrafi zdziałać cuda. Innym razem zmasowana akcja oznaczania problemu nic nie przynosi.

Zaznacz swój pierwszy punkt na KMZ

Składając wniosek o słupki

Stosuj gdy zawiodły inne środki. Nikt nie lubi słupków, ale często to jedyne skuteczne narzędzie.

Sprawdź wnikliwie, czy przypadkiem w miejscu które jest niszczone przez kierowców nie było wcześniej słupków, ale zostały wyrwane. Jeśli tak, to wystarczy prosty email ze zdjęciem do zarządcy drogi (najczęściej spółka mająca „zarząd dróg” w nazwie). Jeśli twoje miasto ma aplikację/serwis pozwalający zgłaszać mieszkańcom problemy z infrastrukturą – skorzystaj z niej.

Jeśli słupków w tym miejscu nigdy nie było, sprawdź, czy nie jest to teren wspólnoty mieszkaniowej. Wbrew pozorom to wiele ułatwia. Proste email do wspólnoty potrafi być skuteczny, i po 2-3 miesiącach miejsce może zostać zabezpieczone.

Jeśli jest to teren miasta, to musisz napisać swój email z wnioskiem o słupki do urzędu miasta albo gminy. Pismo kierujesz do prezydenta/wójta – urząd skieruje twój wniosek na odpowiednie biurko.

Anonimowość: nie jesteś anonimowa/y dla urzędnika, który rozpatruje twój wniosek. Ale jesteś anonimowa/y względem kierowców, którzy stracili swój dziki parking.

Skuteczność: zależna od współpracy z gminą lub wspólnotą. Generalnie dużo łatwiej ustawia się wyrwane słupki, niż stawia nowe. Próbować warto i należy.

Naklejki/mazaki

Stosuj gdy zawiodły inne środki, na recydywę i „obcokrajowców”.

Mazak kredowy pozwala w kontekstowy sposób wyjaśnić kierowcy to, jaki problem tworzy. Co ważne, taki napis (np. na tylnej szybie) potrafi odstraszać kolejnych amatorów chodnika równie skutecznie jak blokady na koła.

Naklejka przydaje się w przypadku najbardziej zatwardziałej recydywy. Jest i ma być uciążliwa.

Dowiedz się więcej o naklejkach ROBISZ TO ŹLE.

Anonimowość: pomimo, że proces jest anonimowy, to pamiętaj, że masz bardzo dużą szansę na konfrontację z kierowcą.

Skuteczność: na bazie własnych doświadczeń oceniam ją na bardzo wysoką!

© Uprzejmie Donoszę, 2015–2024

regulamin | historia zmian | o projekcie