To zależy. Telefon do Straży Miejskiej daje Ci cień szansy na interwencję w przeciągu kilku/kilkunastu godzin od wezwania. W bardzo wielu sytuacjach jest już zdecydowanie za późno. W wielu innych przypadkach nie ma sensu wzywać patrolu do jednego zaparkowanego pojazdu. Wtedy najlepiej wykonać zgłoszenie Uprzejmie Donoszę.
Moim zdaniem nie. To jest sytuacja, w której rozsądniej jest zadzwonić do Straży Miejskiej z prośbą o interwencję z blokadami.
Dlaczego? Proces przetwarzania zgłoszeń przez Straż Miejską trwa. Zanim mandaty trafią do kierowców minie miesiąc, może dwa. W tym czasie przez ten odcinek przewiną się setki pojazdów. Blokady mają znacznie większą moc rażenia oraz bezpośredni efekt marketingowo-wychowawczy (inni kierowcy widzą "że tu nie wolno").
Jest taki nieformalny podział – zdjęcia do Straży Miejskiej, filmy na Policję. A konkretnie na adres "Stop Agresji Drogowej". Bez problemu znajdziesz w internecie odpowiednią skrzynkę mailową dla swojego województwa. Pamiętaj, że zgłoszenie na Policję powinno posiadać te same dane co zgłoszenie w Uprzejmie Donoszę. Świetny przewodnik na ten temat napisał administrator grupy Święte Krowy Warszawskie Marek Smyk.
Zgłoszenia z tytułu "Jazdy wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych pojazdem silnikowym" mają osobną pozycję w taryfikatorze – 250 zł.
Gdzie "to", to najczęściej konkretna sytuacja na chodniku/trawniku/ulicy. Pamiętaj, że Uprzejmie Donoszę nie jest magiczną aplikacją do generowania mandatów. Nawet, jeśli nie zostaniesz wezwany na świadka (co jest powszechną praktyką w coraz większej ilości miast), to zamienienie twoich zdjęć w mandat wymaga realnej pracy strażników miejskich. Przyjmij, że na każde twoje zgłoszenie Straż Miejska musi poświęcić godzinę swojej pracy. I wtedy zastanów się, czy przypadek, który chcesz zgłosić jest warty tej inwestycji.
To zależy od miasta w którym zgłaszasz. Zobacz listę miast na końcu tej strony żeby dowiedzieć się więcej.
Mandat wystawiany jest za czynność, a nie stan. Oznacza to, że jeśli ktoś zaparkował nieprawidłowo, i stoi tam tydzień, to nie dostanie siedmiu mandatów. Nawet jeśli wyślesz w tym czasie dziesięć zgłoszeń. Zmarnujesz tylko czas strażników.
Oczywiście z inną sytuacją mamy do czynienia, gdy ktoś codziennie staje w określonym miejscu. Wtedy faktycznie każde zgłoszenie może zakończyć się mandatem. Weź jednak pod uwagę, że od twojego pierwszego zgłoszenia, do momentu w którym kierowca otrzyma wezwanie może minąć miesiąc. Dlatego jeśli masz do czynienia z recydywistą, to postaraj się z nim skontaktować. Włóż kartkę za wycieraczkę. Podejdź kiedy parkuje albo odjeżdża.
Jeśli powyższe nie pomoże, to częstotliwość zgłoszeń pozostawiam już twojemu sumieniu. Autor zgłasza recydywistów nie częściej niż raz w tygodniu.
Nie możesz, bo Uprzejmie Donoszę nie jest aplikacją. Jest mobilną stroną WWW, która jednak dość skutecznie udaje aplikację (szczególnie na telefonach z Androidem). Spróbuj zrobić sobie skrót na pulpicie, i będziesz miał Uprzejmie Donoszę dostępne pod własną ikonką, uruchamiane jako osobny program (a nie zakładka w przeglądarce), oraz oczywiście bez paska adresu, który niepotrzebnie zajmuje miejsce.
Napisz do mnie na FB. Idealnie, jeśli będziesz mieć zrzut ekranu prezentujący problem, oraz krótki opis jak udało się do tej sytuacji doprowadzić.
Straż Miejska w różnych miastach działa na podstawie tych samych przepisów, ale interpretuje je różnie. Widoczne jest to szczególnie mocno w domyślnym podejściu do zgłoszenia przysłanego mailem.
Ta sekcja ma być źródłem informacji o specyfice poszczególnych Straży Miejskich, wraz ze wskazówkami "jak rozmawiać ze swoim komendantem".
Jeśli widzisz jakieś nieprawidłowości, brakuje twojego miasta, lub twoje doświadczenia są inne niż opisane poniżej, napisz do mnie na FB.
Moje doświadczenia, poparte informacjami od użytkowników wskazuje na to, że raczej nie. SM może zignorować anonimy. Ale zgłoszenie przygotowane przez Uprzejmie Donoszę ma komplet informacji, w tym kluczowe dane kontaktowe zgłaszającego.
Natomiast często nie informują o przyjęciu zgłoszenia oraz rozpoczęciu sprawy. Nie krępujcie się pytać i domagać informacji zwrotnej. W korespondencji z SM zawsze warto podawać numer rejestracyjny, datę i adres wykroczenia.
Faktycznie, część funkcjonariuszy tego wymaga (preferencje potrafią być rozbieżne nawet w ramach jednej komendy). Z informacji, które pozyskałem w trakcie przesłuchań wynika, że podanie marki pojazdu służy dodatkowej weryfikacji, czy wskazany numer rejestracyjny jest prawidłowy. I o ile byłoby to zrozumiałe w przypadku zgłoszenia bez zdjęcia, o tyle w przypadku Uprzejmie Donoszę uważam ten wymóg za fanaberię SM.
Straż Miejska mając dostęp do systemu CEPIK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) ma możliwość sprawdzenia tego co kryje się pod wskazanym numerem rejestracyjnym, oraz porównać, czy marka i kolor z systemu zgadza się ze zdjęciem.
Uprzejmie Donoszę działa wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zgłoszenia wykroczenia za pomocą poczty elektronicznej lub EPUAP. W praktyce oznacza prawie każdą miejscowość w Polsce.
Obecnie Uprzejmie Donoszę ma w swojej bazie adresy email Straży Miejskich lub Gminnych dla następujących miast: Bartoszyce, Bełchatów, Bełżyce, Białystok, Bielsko-Biała, Bożnów, Brwinów, Bydgoszcz, Bytom, Będzin, Chełm, Chorzów, Ciechanów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Częstochowa, Dzierzgoń, Dzierżoniów, Dąbrowa Górnicza, Dębica, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Goleniów, Gorzów Wielkopolski, Gołków, Grodków, Grodzisk Mazowiecki, Grudziądz, Gryfino, Grójec, Góra Kalwaria, Górowo Iławeckie, Głogów, Inowrocław, Jarocin, Jarosław, Jastrzębie-Zdrój, Józefów, Kalisz, Karlino, Karpacz, Kartuzy, Katowice, Kielce, Kobierzyce, Konin, Konstancin-Jeziorna, Konstantynów Łódzki, Koszalin, Kościelisko, Kraków, Krapkowice, Krosno, Kurozwęki, Kwidzyn, Kąty Wrocławskie, Kędzierzyn-Koźle, Kępno, Legionowo, Legnica, Leszno, Lidzbark Warmiński, Lubartów, Lublin, Mielec, Mikołów, Milanówek, Międzychód, Międzyzdroje, Mińsk Mazowiecki, Mosina, Mysłowice, Myślenice, Niechorze, Nieporęt, Niepołomice, Nowa Iwiczna, Nowa Ruda, Nowy Dwór Mazowiecki, Nowy Targ, Nysa, Olkusz, Olsztyn, Opole, Ostrów Mazowiecka, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Pabianice, Parzniew, Piaseczno, Piastów, Police, Piła, Podkowa Leśna, Polkowice, Poznań, Pruszcz Gdański, Pruszków, Płock, Radom, Radzymin, Rewal, Rotmanka, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Serock, Siechnice, Siedlce, Sieradz, Sierpc, Skierniewice, Sopot, Sosnowiec, Starachowice, Staszów, Stronie Śląskie, Sulejówek, Suwałki, Szczecin, Szczytno, Sędławki, Słubice, Słupsk, Tarczyn, Tarnowskie Góry, Tarnów, Tczew, Toruń, Tychy, Wadowice, Warszawa, Wejherowo, Wieliczka, Wiskitki, Wodzisław Śląski, Wolsztyn, Wołomin, Wrocław, Wyszków, Węgrów, Zabrze, Zalesie Górne, Zatom Nowy, Zgorzelec, Zielona Góra, Zielonka, Ząbki, Łańcut, Łochów, Łomianki, Łosice, Łódź, Świdnica, Świdnik, Świętochłowice, Żagań, Żory, Żukowo, Żyrardów, Żywiec.
Dla części z miast mam bezpośrednie relacje od zgłaszających. Sprawdź, czego możesz się spodziewać po współpracy z SM w następujących miastach:
Aktualizacja 10.01.2020.
Z doniesień użytkownika wynika, że SM Chorzów wzywa do sporządzenia protokołu dla każdego zgłoszenia.
Aktualizacja 22.03.2019.
Domyślnie nie. Osoby składające zawiadomienie o wykroczeniu są wzywane na świadka dopiero w sytuacji, gdy ustalony sprawca zaneguje popełnienie wykroczenia lub zebrany materiał dowodowy budzi wątpliwości.
Specyfiką SM w Gdańsku jest konieczność podawania marki pojazdu w zgłoszeniu. Nie wynika to z żadnych przepisów, i mam nadzieję, że ten wymóg proceduralny zostanie zniesiony. Jednak jeśli chcesz obniżyć prawdopodobieństwo wezwania na przesłuchanie, to możesz umieścić model pojazdu w komentarzu.
Z przekazanych na informacji wynika, że o statusie będą informować (sic) listem poleconym. Ale mam przykłady osób, które dostały zawiadomienie emailem.
Aktualizacja 21.02.2019.
SM w Gdyni domyślnie nie wzywa na świadka.
Różnie. Na część zgłoszeń użytkownicy otrzymują potwierdzenia z nadanym numerem sprawy. Ale niestety nie działa to w 100%.
Aktualizacja 23.07.2019.
Z doniesień użytkownika wynika, że SM Katowice podtrzymuje wymóg wezwania w roli świadka.
Aktualizacja 22.02.2019.
Informacje pozyskane na przykładzie Oddziały Dzielnicowego Łódź - Bałuty. Procedury SM różnią się znacznie między miastami, ale wewnątrz jednego ośrodka zazwyczaj są spójne. Przyjmujemy na tym etapie, że jest to stanowisko SM Łódź.
Wg informacji pozyskanych w SM, w przypadku braku naocznego potwierdzenia wykroczenia przez strażników, konieczne jest złożenie oświadczenie ustnie lub przesłanie go na piśmie.
Zawiadomienie takie można złożyć w siedzibie SM przy ul. Mokrej 10 w Łodzi.
Tak. Zostało to empirycznie potwierdzone.
Aktualizacja 26.02.2019.
Niestety tak. SM w Krakowie domyślnie wzywa na świadka.
Aktualizacja 23.06.2019.
Użytkownicy z Poznania donoszą, że SM nie wzywa na przesłuchanie.
Niestety nie. O tym, że zgłoszenia są faktycznie przetwarzane można dowiedzieć się dopiero jeśli popełni się jakąś pomyłkę (np. w numerze rej. pojazdu). Bo wtedy SM kontaktuje się mailowo z prośbą o wyjaśnienia.
Aktualizacja 30.04.2019.
W Rzeszowie jest chyba najgorzej w z wszystkich opisywanych miast. Z informacji uzyskanych przez użytkownika Uprzejmie Donoszę wynika, że "ustalenie sprawców zajmie rok" a komendant wprost prosi o "niezgłaszanie takich przypadków".
Aktualizacja 27.03.2019.
Niestety tak. SM wzywa automatycznie do wszystkich zgłoszeń. Musisz liczyć się z 3-6 minutami na zgłoszenie do odsiedzenia w SM. Warto wysyłać paczki po ~10 sztuk, co pozwala potem przerobić całą paczkę podczas jednej, kilkudziesięciominutowej wizyty.
Tak. SM wysyła wezwanie na przesłuchanie świadka, i podaje numer sprawy. Niestety nie sposób powiązać tego numeru sprawy ze swoim zgłoszeniem. Jeśli wysłaliśmy kilka paczek zgłoszeń, to nie będzie nam łatwo zorientować się dla których dostaliśmy wezwanie. Niemniej z doświadczenia autora wynika, że 100% zgłoszeń jest przyjmowanych i przetwarzanych przez SM.
(niestety) Najprościej jest pytać o to w trakcie wizyty w SM, podając numer rejestracyjny.
Aktualizacja 30.03.2019.
Domyślnie nie. Osoby składające zawiadomienie o wykroczeniu są wzywane na świadka dopiero w sytuacji, gdy ustalony sprawca zaneguje popełnienie wykroczenia lub zebrany materiał dowodowy budzi wątpliwości.
Powyższa procedura dotyczy wszystkich oddziałów terenowych SM.
Tak. SM wysyła maile z "zawiadomieniem o przyjęciu sprawy". W mailu można znaleźć datę i godzinę zgłoszenia, po których można zidentyfikować odpowiednie zgłoszenie w Uprzejmie Donoszę.
Jeśli znamy numer sprawy SM, używajmy go w korespondencji. Jeśli go nie znamy (np. SM nie wysłała nam potwierdzenia z numerem), najlepiej podawać numer rejestracyjny pojazdu oraz datę wykroczenia.
Aktualizacja 25.06.2019.
Cytat za komentarzem rzecznika SM Wrocław na fanpageu Akcja Miasto:
W Straży Miejskiej Wrocławia został wprowadzony algorytm, w myśl którego po otrzymaniu zawiadomienia mailowego możliwe jest ukaranie sprawcy wykroczenia z pominięciem wzywania świadka na przesłuchanie. Takie zgłoszenie mailowe musi jednak spełnić minimalne wymagania, w szczególności musi zawierać:Jeżeli okoliczności czynu nie budzą wątpliwości, w pierwszej kolejności wzywany jest właściciel pojazdu. Ustalany jest sprawca, a jeżeli przyzna się do winy, nakładany jest mandat. Jeżeli jednak sprawca nie poczuwa się do winy, bądź odmawia przyjęcia grzywny, a także w sytuacji, gdy okoliczności czynu budzą wątpliwości, to przesłuchanie świadka jest obligatoryjne.
- imię i nazwisko zawiadamiającego oraz jego adres
- wyraźny numer rejestracyjny pojazdu
- wskazanie miejsca wykroczenia, daty i godziny ujawnienia
Zgłoszenia generowane za pomocą Uprzejmie Donoszę oczywiście spełniają wszystkie oczekiwania wymienione przez rzecznika SM.