Menu

FAQ

Zgłoś

Najczęściej zadawane pytania

Korzystanie z Uprzejmie Donoszę

Czy nie lepiej zadzwonić do Straży Miejskiej?

To zależy. Telefon do Straży Miejskiej daje Ci cień szansy na interwencję w przeciągu kilku/kilkunastu godzin od wezwania. W bardzo wielu sytuacjach jest już zdecydowanie za późno. W wielu innych przypadkach nie ma sensu wzywać patrolu do jednego zaparkowanego pojazdu. Wtedy najlepiej wykonać zgłoszenie Uprzejmie Donoszę.

Na ulicy codziennie stoi 30 nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Zgłaszać?

Moim zdaniem nie. To jest sytuacja, w której rozsądniej jest zadzwonić do Straży Miejskiej z prośbą o interwencję z blokadami.

Dlaczego? Proces przetwarzania zgłoszeń przez Straż Miejską trwa. Zanim mandaty trafią do kierowców minie miesiąc, może dwa. W tym czasie przez ten odcinek przewiną się setki pojazdów. Blokady mają znacznie większą moc rażenia oraz bezpośredni efekt marketingowo-wychowawczy (inni kierowcy widzą "że tu nie wolno").

Mam film z kierowcą jadącym po chodniku. Jak to zgłosić?

Jest taki nieformalny podział – zdjęcia do Straży Miejskiej, filmy na Policję. A konkretnie na adres "Stop Agresji Drogowej". Bez problemu znajdziesz w internecie odpowiednią skrzynkę mailową dla swojego województwa. Pamiętaj, że zgłoszenie na Policję powinno posiadać te same dane co zgłoszenie w Uprzejmie Donoszę. Świetny przewodnik na ten temat napisał administrator grupy Święte Krowy Warszawskie Marek Smyk.

Zgłoszenia z tytułu "Jazdy wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych pojazdem silnikowym" mają osobną pozycję w taryfikatorze – 1500 zł.

Czy "to" warto zgłaszać?

Gdzie "to", to najczęściej konkretna sytuacja na chodniku/trawniku/ulicy. Pamiętaj, że Uprzejmie Donoszę nie jest magiczną aplikacją do generowania mandatów. Nawet, jeśli nie zostaniesz wezwany na świadka (co jest powszechną praktyką w coraz większej ilości miast), to zamienienie twoich zdjęć w mandat wymaga realnej pracy strażników miejskich. Przyjmij, że na każde twoje zgłoszenie Straż Miejska musi poświęcić godzinę swojej pracy. I wtedy zastanów się, czy przypadek, który chcesz zgłosić jest warty tej inwestycji.

Czy zostanę wezwany na świadka?

To zależy od miasta w którym zgłaszasz. Zobacz listę miast na końcu tej strony żeby dowiedzieć się więcej.

Czy zgłaszać ten sam pojazd kilka razy?

Mandat wystawiany jest za czynność, a nie stan. Oznacza to, że jeśli ktoś zaparkował nieprawidłowo, i stoi tam tydzień, to nie dostanie siedmiu mandatów. Nawet jeśli wyślesz w tym czasie dziesięć zgłoszeń. Zmarnujesz tylko czas strażników.

Oczywiście z inną sytuacją mamy do czynienia, gdy ktoś codziennie staje w określonym miejscu. Wtedy faktycznie każde zgłoszenie może zakończyć się mandatem. Weź jednak pod uwagę, że od twojego pierwszego zgłoszenia, do momentu w którym kierowca otrzyma wezwanie może minąć miesiąc. Dlatego jeśli masz do czynienia z recydywistą, to postaraj się z nim skontaktować. Włóż kartkę za wycieraczkę. Podejdź kiedy parkuje albo odjeżdża.

Jeśli powyższe nie pomoże, to częstotliwość zgłoszeń pozostawiam już twojemu sumieniu. Autor zgłasza recydywistów nie częściej niż raz w tygodniu.

Pytania techniczne

Gdzie mogę pobrać aplikację?

Nie możesz, bo Uprzejmie Donoszę nie jest aplikacją. Jest mobilną stroną WWW, która jednak dość skutecznie udaje aplikację (szczególnie na telefonach z Androidem). Spróbuj zrobić sobie skrót na pulpicie, i będziesz miał Uprzejmie Donoszę dostępne pod własną ikonką, uruchamiane jako osobny program (a nie zakładka w przeglądarce), oraz oczywiście bez paska adresu, który niepotrzebnie zajmuje miejsce.

Co zrobić, jeśli coś nie działa?

Napisz do mnie na FB. Idealnie, jeśli będziesz mieć zrzut ekranu prezentujący problem, oraz krótki opis jak udało się do tej sytuacji doprowadzić.

Pytania związane ze współpracą ze Strażą Miejską

Straż Miejska w różnych miastach działa na podstawie tych samych przepisów, ale interpretuje je różnie. Widoczne jest to szczególnie mocno w domyślnym podejściu do zgłoszenia przysłanego mailem.

Ta sekcja ma być źródłem informacji o specyfice poszczególnych Straży Miejskich, wraz ze wskazówkami "jak rozmawiać ze swoim komendantem".

Jeśli widzisz jakieś nieprawidłowości, brakuje twojego miasta, lub twoje doświadczenia są inne niż opisane poniżej, napisz do mnie na FB.

Czy SM zdarza się zignorować zgłoszenia?

Moje doświadczenia, poparte informacjami od użytkowników wskazuje na to, że raczej nie. SM może zignorować anonimy. Ale zgłoszenie przygotowane przez Uprzejmie Donoszę ma komplet informacji, w tym kluczowe dane kontaktowe zgłaszającego.

Natomiast często nie informują o przyjęciu zgłoszenia oraz rozpoczęciu sprawy. Nie krępujcie się pytać i domagać informacji zwrotnej. W korespondencji z SM zawsze warto podawać numer rejestracyjny, datę i adres wykroczenia.

Jak wygląda postępowania mandatowe?

W skrócie, koszmarnie. Ale poniżej znajdziesz uproszczoną wizualizację tego procesu.
flowchart
  start([fa:fa-camera-retro Zgłoszenie])

  mandat(["`fa:fa-thumbs-up kara: taryfikator
    punkty: taryfikator
    **status w UD**: mandat`"]):::ok
  fail(["`fa:fa-thumbs-down umorzenie
  **status w UD**: zignorowane`"]):::fail
  start ---> cepik

  subgraph Sądy
  court([fa:fa-gavel Sprawa sądowa o mandat]):::mixed

  court -- uniewinnienie --> innocent1
  court2 -- skazany --> penalty1
  court2 -- (mało prawdopodobne) --> innocent1
  court -- skazany --> penalty2

  court2(["`fa:fa-gavel Sprawa sądowa z urzędu o niewskazanie
    **status w UD**: mandat`"]):::mixed
  penalty1(["`fa:fa-thumbs-up kara: 500 zł
    punkty: 0`"]):::ok
  innocent1([uniewinnienie])
  penalty2(["`fa:fa-thumbs-up kara: dec. sądu
    punkty: taryfikator
    **status w UD**: mandat`"]):::ok
  
  end
  
  subgraph SM/Policja
  cepik{CEPIK}
  cepik -- jest właściciel --> mail1
  mail1(list polecony/wezwanie)
  mail1 --> owner
  cepik -- brak danych ---> fail

  owner{Wlaściciel}
  mail2(list polecony/wezwanie)
  owner -- nie wskazał --> court2
  owner -- wskazał sprawcę --> mail2
  owner -- wskazał obcokrajowca --> fail
  mail2 --> driver

  driver{Sprawca}
  driver -- nie przyjął ---> court
  driver -- przyjął mandat --> mandat
  end

classDef fail fill:#F99,color:white
classDef ok fill:#009C7F,color:white
classDef mixed fill:#e9c200

style start fill:black,color:white

SM w moim mieście wymaga podania marki pojazdu. Co robić?

Faktycznie, część funkcjonariuszy tego wymaga (preferencje potrafią być rozbieżne nawet w ramach jednej komendy). Z informacji, które pozyskałem w trakcie przesłuchań wynika, że podanie marki pojazdu służy dodatkowej weryfikacji, czy wskazany numer rejestracyjny jest prawidłowy. I o ile byłoby to zrozumiałe w przypadku zgłoszenia bez zdjęcia, o tyle w przypadku Uprzejmie Donoszę uważam ten wymóg za fanaberię SM.

Straż Miejska mając dostęp do systemu CEPIK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) ma możliwość sprawdzenia tego co kryje się pod wskazanym numerem rejestracyjnym, oraz porównać, czy marka i kolor z systemu zgadza się ze zdjęciem.

SM w moim mieście odmawia przyjmowania zgłoszeń e-mail. Co robić?

Część SM (oraz komisariatów) odmawia wszczęcia postępowania na podstawie wysłanej wiadomości e-mail. Nalegają, żeby "dzwonić". W takiej sytuacji spróbuj argumentować, że nie prosisz o interwencję, bo całe wykroczenie trwa czasem 15 minut i nie dojadą. Jeśli będziesz potrzebował(a) interwencji, to z radością zadzwonisz. Natomiast tutaj wnosisz o ukarania z pozycji świadka popełnionego wykroczenia. Jeśli jest inny adres, na który można to wysyłać, to poproś o ten adres. Jak nie pomoże, to musisz napisać skargę "wyżej" – do urzędu gminy (który ich powołał i sponsoruje).

W jakich miastach działa Uprzejmie Donoszę?

Uprzejmie Donoszę działa wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zgłoszenia wykroczenia za pomocą poczty elektronicznej lub EPUAP. W praktyce oznacza prawie każdą miejscowość w Polsce.

Dla części z miast mam bezpośrednie relacje od zgłaszających. Sprawdź, czego możesz się spodziewać po współpracy z SM na stronie o przesłuchaniu w charakterze świadka.

Obecnie Uprzejmie Donoszę ma w swojej bazie adresy e-mail Straży Miejskich lub Gminnych dla następujących miast: , Andrychów, Bartoszyce, Bełchatów, Bełżyce, Będzin, Biała Podlaska, Białków, Białystok, Bielawa, Bielsko-Biała, Bilcza, Błonie, Bochnia, Bolesławiec, Borkowo, Bożnów, Brwinów, Brzeg, Brzezina, Brzezinka Średzka, Bydgoszcz, Bytom, Chałupy, Chełm, Chlewice, Chłapowo, Chodzież, Chojnice, Chorzów, Ciechanów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Czerna, Czerwionka-Leszczyny, Czerwonak, Częstochowa, Człuchów, Dąbrowa, Dąbrowa Górnicza, Dębica, Dobra, Dopiewo, Drzewica, Duszniki-Zdrój, Dzierzgoń, Dzierżoniów, Elbląg, Gałów, Gdańsk, Gdynia, Giżycko, Gliwice, Głogów, Głoska, Głuchołazy, Głuszyca, gmina Kórnik, gmina Mosina, gmina Raszyn, gmina Zielonki, Gniezno, Gogolin, Goleniów, Gorlice, Gorzów Wielkopolski, Gosławice, Gostynin, Góra Kalwaria, Górowo Iławeckie, Górzyca, Grodków, Grodzisk Mazowiecki, Grójec, Grudziądz, Gryfice, Gryfino, Harbutowice, Inowrocław, Izbicko, Jarocin, Jarosław, Jasin, Jasło, Jastrzębia Góra, Jastrzębie-Zdrój, Jelenia Góra, Jeleśnia, Jelonki, Jemielnica, Jędrzejów, Józefów, Jugowice, Julianów, Kadłub, Kalisz, Kałuszyn, Karczew, Karlino, Karłów, Karpacz, Kartuzy, Karwia, Karwieńskie Błoto Drugie, Karwieńskie Błoto Pierwsze, Katowice, Kąty Wrocławskie, Kędzierzyn-Koźle, Kępno, Kętrzyn, Kielce, Kłodzko, Kobierzyce, Kolbudy, Kolonowskie, Kołbaskowo, Kołobrzeg, Komorniki, Konarzewo, Konin, Konradów, Konstancin-Jeziorna, Konstantynów Łódzki, Końskie, Koszalin, Kościan, Kościelisko, Kościerzyna, Kowale, Koziegłowy, Kórnik, Kraków, Kraków-Krowodrza, Kraków-Podgórze, Kraków-Śródmieście, Krapkowice, Krępice, Krosno, Krosno-Wlkp, Kruszwica, Krzeszowice, Kudowa-Zdrój, Kurozwęki, Kurów, Kwidzyn, Legionowo, Legnica, Lenartowice, Leszno, Leśnica, Lębork, Libertów, Lidzbark Warmiński, Lubartów, Lubiatów, Lublin, Luboń, Lutynia, Łańcut, Łeba, Łęczyca, Łężyca, Łochów, Łomianki, Łomianki Dolne, Łosice, Łowęcice, Łódź, Łódź-Górna, Łódź-Polesie, Łódź-Śródmieście, Łódź-Widzew, Malbork, Marki, Markuszów, Matyldzin, Mielec, Międzychód, Międzyzdroje, Miękinia, Mikołów, Milanówek, Mińsk Mazowiecki, Mokronos Dolny, Morawica, Morąg, Mosina, Mrozów, Mysłowice, Myszków, Myślenice, Nałęczów, Nekla, Niedźwiedzica, Niemodlin, Niepołomice, Nieporęt, Nowa Ruda, Nowogard, Nowy Duninów, Nowy Dwór Gdański, Nowy Dwór Mazowiecki, Nowy Sącz, Nowy Targ, Nysa, Ogrodzieniec, Oleśnica, Olkusz, Olsztyn, Olsztynek, Olszyniec, Oława, Opatów, Opoczno, Opole, Orneta, Osowiec, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrowo, Ostróda, Ostrów Mazowiecka, Ostrów Wielkopolski, Otwock, Ożarowice, Ożarów Mazowiecki, Pabianice, Parzniew, Piaseczno, Piastów, Pilchowo, Piła, Pisarzowice, Plewiska, Płock, Pobiedziska, Podkowa Leśna, Podzamcze, Polanica-Zdrój, Police, Polkowice, powiat strzyżowski, Poznań, Poznań-Grunwald, Poznań-Jeżyce, Poznań-Nowe Miasto, Poznań-Stare Miasto, Praszka, Prężyce, Promnice, Prószków, Prudnik, Pruszcz Gdański, Pruszków, Przecław, Przeźmierowo, Pszczyna, Puck, Puławy, Pyskowice, Raciborsko, Racibórz, Radakowice, Radków, Radlin, Radom, Radwanice, Radzymin, Raszyn, Rawicz, Rewal, Rogoźno, Rosówek, Rotmanka, Rozewie, Ruda Śląska, Rumia, Rybnik, Rydułtowy, Rzeszów, Sandomierz, Sanok, Serock, Sędławki, Siechnice, Siedlce, Siemianowice Śląskie, Sieradz, Sierpc, Skawina, Skierniewice, Skórzewo, Słubice, Słupsk, Smolec, Soczewka, Sokółka, Solec Kujawski, Sopot, Sosnowiec, Spalice, Stalowa Wola, Stanowice, Starachowice, Stargard, Staszów, Stąporków, Stronie Śląskie, Strzelce Opolskie, Sulejówek, Suwałki, Swarzędz, Szamotuły, Szczecin, Szczepanek, Szczytno, Szklarska Poręba, Śrem, Środa Śląska, Środa Wielkopolska, Świdnica, Świdnik, Świebodzice, Świecie, Święta Katarzyna, Świętochłowice, Tanowo, Tarczyn, Tarnobrzeg, Tarnowo Podgórne, Tarnowskie Góry, Tarnów, Tczew, Toruń, Trzcianka, Trzebnica, Tupadły, Turawa, Turek, Tychy, Wadowice, Wałbrzych, Warszawa, Wejherowo, Węgrów, Wieliczka, Wieliszew, Wilkostów, Wilkszyn, Wiskitki, Władysławowo, Włocławek, Wodzisław Śląski, Wojnowice, Wolsztyn, Wołczkowo, Wołomin, Wołów, Wrocław, Wrocław-Psie Pole, Wróblowice, Września, Wysoka, Wyszków, Zabór wielki, Zabrze, Zagórze Śląskie, Zakrzyce, Zambrów, Zatom Nowy, Zawadzkie, Zawiercie, Ząbki, Ząbkowice Śląskie, Zgierz, Zgorzelec, Zielona Góra, Zielonka, Złotoryja, Źródła, Żagań, Żarki, Żerniki Wrocławskie, Żory, Żukowo, Żurawiniec, Żyrardów, Żywiec.

© Uprzejmie Donoszę, 2015–2024